Ett kort samarbete innebär att företaget tillsammans med Världsnaturfonden WWF vill genomföra en tidsbegränsad gemensam aktivitet. Exempel på sådana samarbeten är att ta fram och kommunicera ny kunskap eller genomföra en intern eller extern aktivitet. En del företag skänker även produkter eller tjänster som gifts-in-kind till driften av WWFs verksamhet och kansli på Ulrikdsdals slott.
För att ett företag ska kunna hänvisa till samarbete med WWF måste ett avtal upprättas. I detta avtal regleras användningen av WWFs logotyp Pandan, gitlighetstid med mera.
Generellt omfattar alla avtal följande:
En del UF-företag kommer med kreativa affärsidéer för miljön och vi är tacksamma för det stöd de visar Världsnaturfonden WWF. UF-företag har ofta har korta ledtider inom sin skolverksamhet och vi har tyvärr inte tid nog att analysera företag eller produkt på så kort tid. Därför kan vi endast erbjuda UF-företag att de istället för att upprätta avtal om försäljning av produkt med hänvisning till vårt varumärke, utgår från sin marknadsplan och gör en försiktig men relevant företagsgåva samt kommunicerar detta.