Svedjebruk och illegal avverkning har gått hårt åt de artrika fuktskogarna på Madagaskar och lokalbefolkningen har levt på svältnivå under långa perioder. Men sedan några år tillbaka har den nya regeringen åtagit sig att skydda 60 000 km2 värdefull natur och WWF arbetar med att utveckla lokalbefolkningens försörjningsmöjligheter.
Byar tar ansvar
WWF Madagascar inledde år 2001 ett projekt i Midongyregionen som ligger på södra Madagaskar. Projektet innebär att skötsel och förvaltning av värdefull skog överförs till lokalbefolkningen. Byborna får lära sig att ta fram skötselplaner och att organisera sig efter demokratiska principer. De utbildas i ett skonsammare och effektivare jordbruk och i ett byskogsbruk där de tillsammans brukar skogen på ett långsiktigt, hållbart sätt. Tanken är att byborna är mest lämpade att sköta den resurs som de är så beroende av för sitt uppehälle. Viktiga skogskorridorer som knyter samman befintliga nationalparker sköts nu av byborna och den illegala skogsavverkningen har i stort sett upphört. Genom att lära sig att utnyttja naturresurserna på ett hållbart sätt går lokalbefolkningen från svält och fattigdom till en värdig tillvaro som de är med och utformar samtidigt som stora naturvärden säkras.
Projektets mål
Erfarenheterna och metoderna i Bevarandeprojektet i Midongyregionen ska tillämpas över hela denna stora ekoregion vars yta uppgår till 313 000 km2, motsvarande 53 procent av hela Madagaskars yta. Projektet bidrar på många sätt till att generera en ekonomisk och social utveckling i området.
Projektet har följande mål:
• att stödja utvecklingen av en nationell miljöpolicy.
• att bevara den biologiska mångfalden och utveckla lokalbefolkningens välstånd
• att införa ett uthålligt skogsbruk i skogskorridoren mellan Södra Midongy/Befotaka-parken och skyddsområdet Vondrozoskogen i norr
• att stärka lokalbefolkningens kompetens för att självständigt förvalta skogskorridoren
Konkreta resultat
Svedjebruket håller på att fasas ut till gagn för både den biologiska mångfalden och människors försörjning. Nya grödor som morot, potatis, salladskål, zucchini och melon har införts för att stävja svälten. Arbetet inom de kombinerade jord- och skogsbruken utförs av männen, medan kvinnorna sköter småbruken. Många kvinnor har dessutom fått utbildning i sömnad och skrädderi och därigenom kunnat skaffa sig nya inkomstkällor för en högre levnadsstandard.
Framgången med projektet har stimulerat andra organisationer att initiera projekt i detta område. Till exempel har UNESCO startat olika program för att utrota analfabetismen, svenska ABF har undervisat kvinnor i att läsa och skriva och studentföreningar från Sverige har tillsammans byggt upp ett bibliotek för Midongy stad.
Senast uppdaterad 2008-05-12