WWF



 

 

 

Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Världsnaturfonden WWFs naturvårdsarbete i Afrika

WWFs arbete för att rädda den utrotningshotade bergsgorillan i Virunga och Bwindi har gjort stora framsteg. Bergsgorillorna har ökat i antal och totalt finns nu omkring 700 av de karismatiska aporna kvar i vilt tillstånd i Afrika. Det visar att WWF lyckats bedriva framgångsrik naturvård, trots många år av krig och konflikter i området.

Östra Afrikas marina nationalparker hyser artrika levnadsmiljöer som mangroveskogar och korallrev. I Tanzania, Kenya och Moçambique stödjer WWF ett antal marina projekt som syftar till att skydda områdenas biologiska mångfald och främja ett långsiktigt hållbart nyttjande av naturresurserna. Samtidigt gäller det att förbättra de ekonomiska förutsättningarna för lokalbefolkningen.  Havssköldpaddor och dugonger, sjökor, är exempel på hotade marina djurarter som WWF aktivt arbetar för att rädda från miljöskadliga verksamheter som mangroveskövling, utfiskning och förorening. På Mafia ökade antalet överlevande (lyckade kläckningar av) sköldpaddsungar från 4028 år 2003 till 5342 år 2004 på de 14 stränder som bevakas av WWF.
 
I Kamerun arbetar WWF för att stävja den illegala skogsavverkningen och jakten efter bushmeat, kött från vilda djur. Genom att organisera lokala jaktlag har man lyckats minska den okontrollerade jakten. Man har också börjat föda upp bushmeatarter, som den eftertraktade rörråttan, i fångenskap. Projektet skapar alternativ föda och inkomst till den storskaliga kommersiella jakt som bedrivs på många av Afrikas vilda djur i dag. WWF:s ansträngningar att tillsammans med lokala och nationella myndigheter i landet avsätta en stor nationalpark tog under 2004 ett avgörande steg i rätt riktning.
 
Läs mer om WWF Sveriges projekt i Afrika : Sök på världskartan
 

 
 
 
Bergsgorillorna har ökat i antal och idag lever omkring 700 gorillor i vilt tillstånd i Afrika. © WWF-Canon / Martin Harvey