Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Utter — en lekfull vattenakrobat 

 

Stor utbredning

Uttern är ett mårddjur, släkt med mård, grävling, iller, vessla, hermelin och mink. Det finns olika utterarter i världen. Den vi har i Sverige är den euroasiatiska uttern som har sin utbredning i hela Europa, utom på Island. Den lever också i stora delar av Asien och norra Afrika.


I Europa minskade uttern drastiskt i antal efter 1950-talet och nu finns bara täta och livskraftiga stammar i Skottland, på Shetlandsöarna och Irland, längs nordnorska kusten och i östra Europa. I Sverige finns idag över 2 000 uttrar (2010). Den svenska uttern är rödlistad(sårbar), vilket innebär att den riskerar på sikt att försvinna om inte dess livssituation förbättras. Uttern tas också upp i Bernkonventionen och i EUs habitatdirektiv. Detta innebär att Sverige har en skyldighet att värna om den svenska utterstammen.

 

Gillar fisk

Uttern är ett rovdjur som till stor del livnär sig på fisk. Uttern lever nära vatten, vid sjöar och åar, längs kuster och i skärgården. Uttern jagar det som är lättast att fånga. På våren är braxen och gädda vanliga byten i näringsrika sjöar. Där kan uttern hitta lekande fiskar på grunt vatten. Under den varma årstiden äter uttern bland annat kräftor och på vintern hittar den lättast groddjur i strandbrinkar eller i bottenmaterial. Den jagar och är aktiv främst nattetid.

 

Spår i snön av utter. Foto: Germund Sellgren 

 

Anpassad till ett vattenliv

Uttern vandrar ibland långa sträckor på land mellan olika vattendrag. Den kan se lite klumpig ut när den kutryggigt med skumpiga språng tar sig fram på land. När den däremot rör sig i vattnet ser det lätt och smidigt ut. Uttern är väl anpassad till ett vattenliv där den kan fånga sin mat. Mellan tårna finns simhud och pälsen är tät av underull som håller huden varm och torr. Den har små öron och korta ben och när den dyker stänger den öronöppningarna och näsborrarna. Med sin långa kropp och långa kraftiga svans tar den sig lätt fram i vattnet. När den simmar svänger den vågformigt med hela kroppen och paddlar med fötterna.

 

Hemområden

Liksom de flesta andra däggdjur har uttrar hemområden där de huvudsakligen uppehåller sig. Ett hemområde är ett geografiskt avgränsat område som innehåller nödvändiga resurser som mat och lämpliga boplatser. Hanarnas och honornas hemområden kan överlappa varandra. Hanarnas hemområden är ofta större än honornas. Hemområdena patrulleras noggrant och markeras med spillning. Spillningen placeras ofta på väl synlig platser som högst upp på stenar och tuvor nära vattnet.

 

Mer om uttern ArtDatabanken

 

Senast uppdaterad 2011-06-15
 
 
Denna utter bor på Skansen i Stockholm. Foto: Germund Sellgren
 
Vad är ett mårddjur?
Uttern tillhör familjen mårddjur. Typiskt för mårddjur är att de har en lång kropp med korta ben somt fem tår på varje fot och en häldyna på framfoten. I Sverige har vi utter, järv, grävling, mård, hermelin, vessla, iller och mink som hör till familjen mårddjur.
Faktaruta om utter

• Vattenanpassat mårddjur

• Väger 4-12 kg. Hanarna är större än honorna

• 90-120 cm lång inklusive svansen

• Lever ensamma större delen av året

• Mest aktiv på natten

• Kan hålla andan i 45 sekunder

• Äter fisk, kräftdjur, groddjur, småfågel och små däggdjur

• Håller hemområden som regelbundet patrulleras och markeras med hjälp av spillning

• Honan är dräktig 62 dagar och föder sina ungar i gryt under senvår till försommar

• Föder 2-4 ungar, som stannar ungefär 1 år hos honan

• Livslängden är troligtvis 4 år, men i fångenskap kan de bli upp till 15 år.

• Inga naturliga fiender, hoten kommer från människor bland annat miljögifter och förstörda livsmiljöer

• Fredad sen 1968, innan dess jagades den intensivt

Rödlistad, kategori sårbar.