Var kan man köpa naturbeteskött?
Nu kan du köpa ICA Naturbeteskött i vilken ICA-butik som helst
Sedan ICA startade den nationella försäljningen av ICA Naturbeteskött är det möjligt för vilken ICA butik som helst att köpa in Naturbeteskött. Butiken kan välja vilka detaljer och vilka volymer man önskar testa, vilket gör det möjligt för ALLA ICA- butiker i Sverige att erbjuda Naturbeteskött till sina kunder. På grund av detta har vi valt att ta bort listan över ICA- butiker som för Naturbeteskött - alla har idag den möjligheten.
Prata alltså med och övertyga din ICA-handlare att ta hem köttet! Med start i mars 2009 finns det också delikatess köttbullar av Naturbeteskött att köpa från ICA centralt.
Lokalproducerat Naturbeteskött från norr till söder
Naturbeteskött från de lokala producentringarna finns idag (mars 2009) att köpa i hela Norrland via Nyhléns hugossons, i Stockholm från Svartådalen och Naturbeteskött i Mellansverige (Närke/Mälarhagar) och på Öland och i Kalmar från Naturbeteskött från Öland. Naturbeteskött från Mellansverige säljer Naturbeteskött från Mälarhagar och Närke under två separata märken och finns idag på ICA Kvantum i Gränby, ICA Big Inn i Köping samt ICA- butikerna Parken, City och Eko.hallen i Örebro.
För privatpersoner med frys finns Naturbetesköttet nu per webhandel
För privatpersoner som önskar köpa köttlådor med Naturbeteskött finns numera den möjligheten via web-saluhallen
www.svenskamatvaror.se
Det ordinära nötkött som säljs i affärerna kommer ofta från djur som tillbringat större delen av sitt liv inomhus. Genom att fråga efter Naturbeteskött i din butik kan du hjälpa till att bevara värdefulla naturbetesmarker. På köpet får du ett fantastiskt smakrikt och hälsosamt kött från djur som gått uite och fötts upp så naturligt som möjligt. Nytt från och med 2009 är också att Naturbeteskött föds upp helt utan konventionell soja i fodret - allt för att spara på regnskogen och klimatet.
Senast uppdaterad 2009-03-25