Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Skogsskydd

 

Vid början av år 2005 var 420 miljoner hektar, motsvarande 11 procent, av jordens skogar under någon form av skydd. En betydande del återfinns i tropiska Amazonas, Kongo och Indonesien samt i skogarna i Kina och Ryssland. Borneos pärla Sebangau; Afrikas äldsta nationalpark och världsarvsområde, Virunga; Tumucumaque i Amazonas är viktiga exempel på nationalparker som tack vare sin skyddsstatus fortfarande hyser rik mångfald av växter och djur.

Fungerande nationalparker och reservat fyller flera viktiga funktioner:

• Som skydd för hotade biotoper, ekosystem och arter som inte skulle kunna existera i en miljö utsatt för mänsklig påverkan.
• Som skydd för pygméer och andra utsatta ursprungsbefolkningar.
• Som skydd för och upprätthållande av viktiga ekosystemtjänster (t.ex. rent vatten: 33 av jordens 105 största städer får en betydande del av sitt dricksvatten direkt från skyddade skogsområden).
• Som ”levande laboratorier” för viktig forskning.
• Som skydd mot klimatförändringar.
• Som källa för rekreation.


WWFs vision om skogsskydd

I en värld där trycket på våra skogar intensifieras allt mer fyller skogsskyddet en allt viktigare roll. En av WWFs globala målsättningar är att ytterligare 75 miljoner hektar skog ska skyddas innan år 2010. Ett brett spektrum av skogstyper och geografiska områden ska vara representerade, från mangroveskogar till tropiska torrskogar. Redan 2004 hade vi kommit mer än halvvägs mot vårt mål: ytterligare 42 miljoner hektar skyddad skog.

Effektivare skydd krävs

Det är viktigt att det globala nätverket av skyddade skogsområden utökas. Men lika viktigt är det att nationalparker och reservat har ett fungerande skydd. Som det ser ut idag så lider många parkförvaltningar av resurs- och kompetensbrist. Det leder till att övervakning och skötsel inte fungerar – områdena får i praktiken inget reellt skydd. För få och dåligt utbildade parkvakter är ett vanligt problem. Undermålig förvaltning öppnar upp för illegal skogsavverkning, tjuvskytte och andra miljöexploaterande aktiviteter. Ökade resurser för skydd och tillsyn är därför starkt efterfrågat.


Virunga och bergsgorillorna

I de dimhöljda bergen i Virunga nationalpark har parkförvaltningen fungerat trots år av politiska stridigheter. Den utrotningshotade bergsgorillan har tack vare fungerande skydd och framgångsrik ekoturism i området ökat i antal med hela 17 procent de senaste tio åren. Totalt finns idag omkring 700 bergsgorillor kvar i vilt tillstånd i Afrika. Samtidigt som naturen ges ett starkt skydd går delar av intäkterna från ekoturismen till att bygga upp lokalsamhällen. Gorillaturismen omsätter varje år 20 miljoner dollar i Uganda och Rwanda, vilket gör den till den näst viktigaste exportinkomsten efter kaffet. Läs om fler av WWFs naturvårdsframgångar och stöd arbetet med att skydda bergsgorillorna och deras levnadsmiljöer genom att bli WWF-Djungelfadder.

 

Senast uppdaterad 2010-01-13