Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Världsomfattande projekt mot handel med hotade arter

 
 

 

Bakgrund

Den internationella handeln med vilda djur och växter är mycket omfattande. Det handlar både om levande och döda exemplar och produkter av sådana. Det kan vara sällskapsdjur, djur för uppstoppning, levande prydnadsväxter att ha hemma, souvenirer, eller skinn för att göra exempelvis skor av. En annan stor marknad är
att vilda djur och växter används till traditionell medicin eller som lyxmat.

Projektet bedrivs i följande områden

WWF stöttar det internationella nätverket TRAFFIC som arbetar med att kartlägga handeln med vilda djur och växter och stoppa illegal sådan.TRAFFIC finns i 28 länder spridda över hela världen. Handeln med vilda djur och växter är internationell och djuren och växterna transporteras ofta långa sträckor mellan olika länder för att så småningom hamna hos den tilltänkta kunden. Det är därför viktigt att handeln kan följas i alla led från den plats där uttaget från naturen sker, vidare i transportsystemet och fram till kunden. TRAFFIC har kontor som följer denna handel i alla led. 


Genomförande

TRAFFIC följer och analyserar den handel som pågår. Om handeln med ett djur eller en växt hotar arten i hela eller delar av utbredningsområdet påpekar TRAFFIC detta och försöker påverka olika beslutsorgan att följa handeln noga eller att förbjuda den. Det kan vara att arten skall in på CITES-konventionens listor eller att enskilda länder skall vidta åtgärder. Om illegal handel upptäcks informerar TRAFFIC berörda myndigheter om detta.

 

Övrig information

Projektet finasieras WWF
Projektledare och kontaktperson på WWF: Mats Forslund

 

Senast uppdaterad 2011-07-19

 

 

Kontakta polisen

Vid misstanke om illegal handel inom landet, kontakta:

Närmaste polismyndighet, telefon 114 14.


Eller

Rikskriminalpolisen, Miljöbrott , telefon 114 14.


Tips rörande olaglig handel med djur och växter samt grova jaktbrott, avfallshandel och övriga grova miljöbrott.
E-post:


Vid misstanke om smuggling, kontakta:
Tullverket
Telefon: 0771-520 520
Mer information finns på www.tullverket.se
 
Tips om smuggling eller illegal handel
Vidarebefordra också till:
Världsnaturfonden WWF
Telefon: 0226-700 50, 070 – 399 81 63
 

CITES-konferens 2010

Hopp för elefamt, noshörning och tiger  

 

För elefant, noshörning och tiger innebar mötet att arbetet med att stoppa illegal handel med delar eller produkter av arterna skärps. Handeln med illegalt elfenben, noshörningshorn och delar av tigrar har ökat under senare år och nu beslutades om en bättre samordning för att komma till rätta med problemen och det arbetet startade nu på CITES-mötet.

 

Mötet hade också att ta ställning till två förslag om engångs-försäljning av lager med elfenben från Tanzania och Zambia. Men ländernas förslag avslogs. 

Läs mer här

 

Handeln med levande reptiler är mycket omfattande i Världen. Tidigare har flertalet av dessa gått till privatpersoner som sällskapsdjur men nu har även en marknad för att använda dem som mat öppnats. © WWF-Canon