Organisationer som deltog under Earth Hour 2009


 

Följande organisationer anmälde sig till Earth Hour:

 
1. Kungliga vetenskapsakademien
2. Svenska turistföreningen, STF
3. Sveriges lantbruksuniversitet, SLU
4. ArtDatabanken, SLU 
5. Världsbutikerna för Rättvis Handel
6. Plan Sverige
7. Svenska kyrkan
8. Naturskyddsföreningen
9. Folkpartiet Liberalerna, Älvkarleby kommun
10. Gröna Bilister
11. Svalorna Latinamerika
12. Carolas Eko 
13. Albaeco
14. DUOJBrazil
15. Huvudsta scoutkår
16. Sveriges Kommuner och Landsting
17. Studieförbundet Vuxenskolan
18. SLOBO
19. Klimatlistan Ek. För.
20. Länsstyrelsen i Jönköpings län
21. Grön Ungdom, Kristianstad/Hässleholm
22. Scouterna
23. Finansinspektionen
24. Stadsbiblioteket i Stockholm
25. Ledarna, Sveriges chefsorganisation
26. Försvarsutbildarna Ystad
27. Textival
28. Stockholm Resilience Centre
29. Ekoringarna
30. Länsstyrelsen i Kronobergs län
31. Uppsalas Fältbiologer
32. LO
33. Föreningen ekoland
34. Regionförbundet södra Småland, Växjö
35. Växjö Fältbiologer, Växjö
36. Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, SABO, Stockholm
37. Svenska Kyrkans Unga, Uppsala
38. Länsstyrelsen Östergötland, Linköping
39. Högsjö hembygdsförening, Härnösand
40. Fastighetsägarna Stockholm
41. Egnahemsägarnas riksförbund, kansli i Örebro
42. Regionförbundet Örebro, Örebro
43. Fastighetsägarna Stockholm
44. The Hub Stockholm
45. S-kvinnor i Stockholm
46. Vårby Gårds Scoutkår, Huddinge
47. Nordiska Ciklidsällskapet, NCS
48. Naturskyddsföreningen Valdemarsvik
49. Naturskyddsföreningen Östergötland
50. Nationella Klimatnätverket
51. Miljöresurs Linné
52. KRAV, Uppsala
53. Diakonia, Sundbyberg
54. Moderna Museet, Stockholm
55. Regionförbundet i Kalmar län
56. SjöBevC Göteborg / Försvarsmakten, Göteborg
57. Stiftelsen Compare Karlstad, Karlstad
58. SSU Värmland, Karlstad
59. Stockholms läns landsting
60. Forma framtiden, Mark kommun
61. Hyresgästföreningen i Växjö
62. Elledning, Eskilstuna
63. Västertorps Scoutkår, Stockholm
64. Teater Barbara, Stockholm
65. TFF - Transnationella Stiftelsen för Freds- och Framtidsforskning, Lund
66. Stockholmsdragkampsklubb, Stockholm
67. HeavensPlayground.se, Göteborg
68. Vellinge kommuns fritidsgårdar, Vellinge
69. Ljusstyrkan,  Bjuv
70. Miljöpartiet Karlskrona, Karlskrona
71. PH Andersson Motorsport, Eskilstuna
72. Bårslöv Byalag, Helsingborg
73. Miljöpartiet de Gröna i Gävleborg, Gävleborgs län
74. Carlsberg Sverige, Stockholm, Falkenberg, Helsingborg
75. Malte - Söderbärkes ölvänner, Smedjebacken
76. Skogås lokala kennelklubb, Huddinge
77. Svenska Rovdjursföreningen, Sverige
78. Naturskyddsföreningen -södra Sörmland, Nyköping
79. Folkpartiet Nacka, Nacka
80. Jönköpings Studentkår, Jönköping
81. Växjö Universitet/Bioenergi, Växjö
82. Sensus studieförbund, Örebro
83. Orwén Konsulting, Halmstads kommun
84. Lantmäteriet Sverige
85. Svingsåsen Mark
86. Fvb Sverige ab, Västerås
87. Teater Arken, Helsingborg
88. Dala cheer extreme, Falun
89. Scoutkår, Herrljunga
90. Slånoks Lärjungar, Tyresö
91. Internationella s-föreningen i Katrineholm, Katrineholm
92. Flisby Samhällsförening, Nässjö
93. Centerpartiet i Nässjö, Nässjö
94. kalmar budoklubb, kalmar kommun
95. Residenset Falun, Falun
96. Svenska Kyrkans Unga i Linköpings stift, Vimmerby
97. Miljöpartiet de Gröna, Katrineholm
98. Radio Mistral, Norrköping
99. Stockholm Environment Institute, Stockholm
100. Brandkåren Attunda Sollentuna, Järfälla, Upplands-Väsby, Upplands-Bro, Knivsta, Sigtuna
101. Br Klarinder i Hörby, HÖRBY
102. Karolinska Universitetssjukhuset,  Solna/Huddinge
103. Atelje Regnbågen, Lysekil
104. Human Rights Africa (HRA), Stockholm Kommun
105. brf Turebergs Allé, Sollentuna
106. Götene Tidning, Götene
107. FutureTeens, Haninge
108. kulturföreningen Kulturum, Simrishamn
109. Västmanlands länsbildningsförbund, Västerås
110. Hussfelt Netware AB ,Stockholms Kommun
110. Bjärreds Volleybollklubb [BVBK], Lomma
111. Statens fastighetsverk, SFV Hela Sverige
112. Tangokalmar, kalmar
113. Göteborgs universitet, Göteborg
114. Ungdomens Hus, Ystad Kommun
115. Naturverkstan, Lund
116. Alvesta bibliotek,  Alvesta Kommun
117. Fiesta Eksjö, Eksjö
118. Norrvatten, Sundbyberg
119. Sagebrants skogshästar, Växjö
120. Helsjön Folkhögskola, Mark
121. Kristdala Samhällsförening, Oskarshamn
122. SMU i Linghemskyrkan, Linghem
123. Årsta AIK, Stockholm
124. Skogsstyrelsen, Sverige
125. eurolanta White Rock Resort, Krabi Koh Lanta
125. Nils Parlings Vänner, Ludvika
126. Sverigefinska folkhögskolan, Haparanda
127. Nalles Resa, Haninge
128. Hållbar idé AB, Mark
129. Högskolan i Kalmar, Kalmar och Nybro
130. Brf. Vårlöken, Kungälv
131. eunordic, stockholm
132. Byteatern Kalmar Läns Teater, Kalmar
133. Kommunalarbetarnas a-kassa, Stockholm
134. Stiftelsen Stjärnsund, Hedemora
135. Tillflykt, Lunds kommun
136. Studiefrämjandet, riksförbundet
137. Solna Ungdoms Café, Solna
138. Villaägarna Linköping, Linköping
139. fältbiologerna, uddevalla
140. Ängsbacka Kursgård, Karlstad
141. Nisserska teatern falu teateramatörer, Falun
142. VA SYD, Malmö stad
143. Vänsterpartiet Partikansliet
144. Släckt i Laholm, LAHOLM
145. Linköpings FN-förening, Linköping
146. Miljöpartet de Gröna, Västernorrland
147. Uddevalla Näringsliv, Uddevalla Kommun
148. SweLord, Norrköping
149. BRF Räven, Solna
150. topgear, Stockholm
151. Friluftsfrämjandet Falun, Falun
152. Ungdomens Hus, Haparanda
153. BRF Nya Ekhult, Ulricehamn
154. Komiken, Ljusnarsberg
155. MultiSex, Göteborg
156. Friluftsfrämjandet Riksorganisationen, Stockholm
157. DalaCamp, Borlänge
158. Ölands Folkhögskola, Mörbylånga
159. Clumber Spaniel Klubben, Sverige
160. Posten AB Verksamheten, i hela Sverige
161. Ormaryds samhällsförening Nässjö
162. UngEnergi, Göteborg
163. Svenska ESF-rådet i Stockholms län, Stockholm
164. SKTFs kansli, Stockholm
165. Svenska Jaguarklubben, Borghamn
166. Fallskärmsklubben Aros, Västerås
167. Kungliga Tekniska Högskolans SegelSällskap, Stockholm
168. Kontrapunkt, Malmö
169. 30+ Gaming Community, Göteborg
170. Sliperiet, ungdomens hus Örnsköldsvik, Örnsköldsvik
171. Teateri, Jönköping
172. Läkare för Miljön, Stockholm
173. Kollektivhusföreningen Sockenstugan, Stockholm
174. Everöds scoutkår avd. bävrarna Kristianstad
175. SKTF-centret, Västerås
176. Västerbergslagens Energi AB Ludvika, Smedjebacken, Fagersta
177. Länsstyrelsen Västernorrland, Härnösand
178. Residenset Länsstyrelsen Västernorland, Härnösand
179. SKTF och ST Direkt, Stockholm
180. SPP Livförsäkring, Göteborg
181. Högskolan i Jönköping, Jönköping
182. Centerpartiets ungdomsförbundm i Halmstad, Halmstad
183. LindinVent AB, Lund
184. Enskede IK, Stockholm
185. HSB Brf Alströmer, Alingsås
186. Sveriges Ornitologiska Förening, SOF Sverige
187. Luleå Scoutkår, Luleå
188. Studiefrämjandet i Nordvästra Skåne, Ängelholm
189. Studiefrämjandet i Nordväsrta Skånem, Klippan
190. Studiefrämjandet i Nordvästra Skåne, Åstorp
191. Fiolbackens förkola, Uppsala
192. Folkuniversitetet, Linköping Linköping
193. RFSL Kronoberg, Växjö
194. Jamtli, Östersund
195. Länsstyrelsen i Skåne Län Malmö
196. Terrassen Kök & Bar, Uppsala
197. Länsstyrelsen i Jämtlands län, Östersund
198. SKTF-Centret i Stockholm, Sundsvall
199. Högskolan Väst, Trollhättan
200. Ungdom i Centrum, Växjö
201. (Stiftelsen för Internetinfrastruktur), Stockholm Stad
202. Dominikansystrarna, Stockholm
203. Landvetter Scoutkår, Härryda
204. Föreningshuset Fontänen, Linköping
205. Centerpartiets HBT-nätverk, Nationellt
206. Galleri Futura, Stockholm
207. HSB Brf Anderstorp, Solna
208. Stiftelsen Svenska Kryssarklubbens Seglarskola, Göteborg
209. Tenhults Scoutkår, Jönköping
210. Friluftsfrämjandet frilufsargruppen Björnarna, Lund
211. Förbundet Agenda 21 i Västmanland, Västmanlands län
212. Syskonskapet, Kalmar
213. HSB:s bostadsrättsföreing Kvarnberget i Huddinge, Huddinge
214. Biograf Metropol/Föreningen Folkets Hus Värnamo, Värnamo
215. brf Hållsta, Nyköping
216.Ekocentrum, Stiftelsen Göteborg
217. Nordfeldt Produktionsteknik, Botkyrka
218. BRF Skogalundsklippan, Nacka
219. Nyréns Arkitektkontor, Stockholm
220. Institutet för språk och folkminnen, Uppsala
221. Studiefrämjandet, Uppsala
222. Spirit Fight Center, Mark
223. Integralis, Stockholm
224. Stockholms läns museum, Nacka
225. IFK Mora Idrottsallians, Mora
226. Vasaloppsföreningen Sälen Mora, Mora
227. Stadsbyggnadskontoret, Staffanstorps kommun
228. Miljöpartiet Oskarshamn, Oskarshamn
229. Hässleholms sjukhusorganisation, Hässleholm
230. SKTF-Centret i Luleå, Luleå
231. Energisystem AB, Nyköping
232. Vänsterpartiet Köping, Köping
233. Musikföreningen Nya Perspektiv, Västerås Stads Kommun
234. ACR International AB, Stockholm
235. Radio i Ljusdal, Ljusdals Kommun
236. Kristna Fredsrörelsen, Stockholm
237. Sigma Exallon AB, Malmö
238. Västra Vi Unga, Uddevalla
239. Sunnerbogymnasiets Miljögrupp, Ljungby
240. Barex Nordic, Göteborg
241. Vänsterpartiet, Habo
242. Sustainum AB Umeå
243. Studieförbundet Bilda Svealand, Örebro
244. Södra Teatern, Stockholm
245. BRF Lastaren, Borlänge
246. Enskede Linux Users Group, Stockholm
247. Köpings Bostads AB, Köping
248. Åstorps Scoutkår, Åstorp
249. British Council Sweden, Stockholm
250. Länsstyrelsen i Värmlands län, Värmland
251. Din Livscoach, Laholm
252. Friluftsfrämjandet Mälaröarna, Ekerö
253. Hållbar Utveckling Skåne, Malmö
254. Friluftsfrämjandet, Kungsör
255. Kommunförbundet Västernorrland, Härnösand
256. Miljöpartiet de Gröna, Sundsvalls kommun
257. Vampire, Stockholm
258. Brf Ekdungen, Stockholm
259. Gävle Dala Energikontor Gävleborgs län, Dalarnas län
260. Wattholma Scoutkår, Uppsala
261. Svenska Kyrkans Unga i Linköpings stift, Linköping
262. guldkort, Hela sverige
263. Vetlanda FN-förening, Vetlanda kommun
264. Den Fria TV organisationen, Alla kommuner
265. Hållbar utveckling Väst Västra Götaland
266. Kollektivhuset Fiolen, Lund
267. Barkarby-Skälby Scoutkår, Järfälla
268. Scoutkåren Tor, Göteborg
269. Brf. Skogsgläntan, Umeå
270. Friluftsfrämjandet, Skövde 
271. Friluftsfrämjandet Malmö lokalavdelning, Malmö
272. Snick-Snack Styrsoe, Göteborg
273. Länsstyrelsen Gävleborg, Gävle
274. Rädda Tisnaren, Finspång
275. HSB Stockholm, Stockholm
276. Sveriges Bartenders Gille, Stockholm
277. Scoutkåren Finn, Lund
278. Stenshuvuds nationalpark, Simrishamns kommun
279. Hembygdsföreningen Arboga Minne, Arboga
280. SMHI, Norrköping
281. More Mobile Relations, Stockholm
282. Gryaab AB, Göteborg
283. Stegfinnarna, Sjöbo
284. GES Investment Services, Stockholm
285. Banco, Stockholm
286. McDonalds Skövde, Skövde
287. Stockholm Science City , Stockholm+Sona
288. Vetenskapsstaden, Stockholm+Sona
289. Lavasoft. göteborg
290. Umeå Energi AB, Umeå
291. Länsstyrelsen Södermanland, Nyköping
292. United Gaming, Malmö
293. Landstinget Västernorrland, Härnösand
294. Tele Radio, Askim
295. Statens historiska museer, Stockholm
296. Temporent AB, Upplands Väsby
297. Göteborg Energi, Göteborg
298. Framsteget, Hultsfred
299. Stiftelsen Stiftsgården Rättvik, Rättvik
300. Lokala Hyresgfästföreningen Johannes Dux, Göteborg
301. Kören Collage, Stockholm
302. Brf Örtagården, Huddinge
303. Huddinge Linux User Group, Huddinge
304. Frigga Samfällighetsförening, Täby
305. Vendelsö scoutkår, Haninge
306. Brf Örtagården, Huddinge
307. Nexway AB, Bromma
308. Energikontoret Skåne, Malmö
309. Svenska ambassaden i Kuala Lumpur Kuala Lumpur, Malaysia
310. crossline, Stockholm
311. Borgens väglyseförening, berg
312. Porthälla Scoutkår, Partille
313. Unionen, Stockholm
314. BRF 12 Borlängehus, Borlänge
315. Köpingebro Scoutkår, Ystad
316. Comactiva Translations AB, Göteborg
317. Medborgarskolan Region Öst Linköping, Norrköping, Söderköping, Motala, Mjölby, Nyköping, Västervik, Gotland, Valdemarsvik
Naturskyddsföreningen på Värmdö Värmdö
318. Lidingö-Breviks Sjöscoutkår, Lidingö
319. Filmpunkten, Kalmar
320. Jakobsson Stall & Entreprenad AB Kristinehamn
321. Studieförbundet Vuxenskolan, Örebro
322. Studiefrämjandet, Örebro
323. Miljöpartiet de gröna, Örebro län
324. ABF, Örebro 
325. Studieförbundet Bilda, Svealand
326. Naturskyddsföreningen i, Örebro
327. Hyresgästföreningen, Örebro
328. Linkopings universitet Linköping/Norrköping
329. Västbygdensväglyse förening, Berg
330. Frontwalker, Stockholms kommun
331. Pondra, Stockholms kommun
332. IT-Arkitekterna, Stockholms kommun
333. Bring Frigoscandia, Norden
334. Fritidsgården Borgen, Håbo
335. naturskyddsföreningen, varberg
336. ArchFilmLund, Lund
337. Nässjö ornitologklubb, Nässjö
338. Sveriges ambasad i Berlin, Berlin
339. Studiefrämjandet Mitt, Sundsvall
340. Naturskyddsföreningen Orsa, Orsa
341. Brf Sörgården, Vallentuna
342. Näringslivsavdelningen, Kristianstad
343. HSB Brf Bindgarnet, Lund
344. Agapo AB, Österåker
345. Vilhelmina Judo, Vilhelmina
346. Alinder Design & Design AB, Värmdö
347. Pain of Salvation, Eskilstuna
348. Vägvakt W-Group Nordic AB, Örebro
349. Naturvårdsverket, Stockholm
350. Cogito, Stockholm
351. BRF Jungfrudansen, Solna
352. Pain of Salvation, Eskilstuna
353. EU-kommissionen, Stockholm
354. Brf Örnen, Gällivare
355. Brf Vassara, Gällivare
356. Stockholms, Konserthusstiftelse
357. Älmeboda Centerkvinnor Tingsryd
358. Brf Lunna i Skoghall, Hammarö
359. SEA-U Vattenverkstad, Malmö
360. Kisa BK, Kinda
361. Swedlawers,  Perstorp
362. scoutforum, Lomma
363. Unionen Egenföretagare, Stockholm
364. Brf. Fyrväpplingen, Sundsvall
365. BFHQ, Norrköping
366. Kinnekulle-Rutan, Götene
367. Götenegillet, Götene
368. Naturskyddsföreningen i Danderyd, Danderyd
369. Globe Forum, Stockholm
370. Bulsho Wafajir / Solidariskt Samhälle, Örebro Kommun
371. HSB Brf Boken ,Olofström
372. Citygården Halmstad
373. Polkanetwork Trollhättan
374. BRF Åslög, Krokom
375. Miljöpartiet de gröna i Jokkmokk, Jokkmokk
376. gurL, Västra Götaland
 377. le Bon Palais, Stockholm
378. Göteborgs scoutdistrikt av SSF, Göteborg
379. Eco Innovation AB, Jönköping
380. EvilZone, helsingborg
381. T-unit, Knivsta
382. Aspbergets Samfällighetsförening, Botkyrka
383. Hundens Utbildningsakademi, Tomelilla
384. Kon-Tiki Thailand Krabi/Thailand
385. Fri Zon, Västerås
386. Falsterbonäsets Naturvårdsförening, Vellinge
387. Landstinget Gävleborg, Gävle
388. HSB brf Livered, Kållered, Mölndal
389. SiV i Säffle
390. Centerkvinnorna, Kronobergs län
391. Västanviks Folkhögskola, Leksand
392. Sjukvårdspartiet i Värmland, Säffles lokalavdelning, Säffle
393. Brf Slussen 10, Karlstad
394. SSU Borås, Borås
395. hvitfeldts scoutkår, Göteborg
396. Övertorneå Naturskyddsförening, Övertorneå
397. Reforma 09 KFUK-KFUM:s, scoutförbund
398. Miljöpartiet, Vimmerby
399. Reforma 09 Ransäter, Värmland
400. Trekungakåren KFUK-KFUM, Scoutkår kungälv
401. Synergon AB, Lerum
402. Liberala ungdomsförbundet, Skåne Lund
403. IFL vid Handelshöskolan, Stockholm
404. Resturang Oliver Twist, Norrköping
405. Pigga Barn, Stockholm och Västerås
406. E60 Elkonsult AB, Norrtälje
407. scoutkåren Lansen, Linköping
408. Fältbiologerna, Lindesberg
409. scoutkåren Lansen, Linköping
410. Konsumentföreningen Solidar, Malmö
411. Brahma Kumaris, Stockholm
412. Loka Brunn, Örebro
413. BRF Skånetäppan Klippan
414. Den ideella föreningen Mänsklig Vision, Luleå
415. Ayurvedic Massage, Stockholm
416. Uma Bazaar, Malmö
417. Kantele- och Kalevala Vänner, Nacka
418. Barnläkarmottagning Fredrik Cederblad, Uppsala
419. Radio Iranonair, Stockholm
420. Van Club Sweden, Rikstäckande
421. Roslagens Scoutdistrikt utav SSF, danderyd
422. Roslagens Scoutdistrikt utav SSF, vaxholm
423. Nätet Regionalt Resurscentrum för kvinnor Jönnköpings län, Jönköping


 
Senast uppdaterad 2009-07-14