Gå till huvudinnehållet
Hemmesta Sverige, Goda resultat 2017
Hav & sötvatten |

Hemmesta: ett paradis för gäddor, fåglar och människor!

Hundratals gäddor kunde under försommaren simma upp från Östersjön in i våtmarken på Värmdö. Här i det varma, grunda vattnet kläcks miljontals gäddyngel, som sedan vandrar tillbaka ut i Stockholms skärgård. Våtmarken restaurerades 2012, vilket har gjort att antalet lekande gäddor kunnat öka från några enstaka till över 500 individer.

Området har också dragit till sig fler fåglar – antalet observerade fågelarter i området har fördubblats. Våtmarken har blivit en social mötesplats där fågelskådare, motionärer, hundrastare och fiskentusiaster samlas. Den lokala fågelföreningen har ökat medlemsantalet med över 400 procent och hundratals barn har fått titta på och till och med klappa gäddor på väg upp i våtmarken.

Inventering i Björns skärgård

Rädda Östersjön – bli Östersjöfadder

Varje sommar drabbas Östersjön av kraftiga algblomningar. Överfiske och övergödning är de främsta orsakerna till algblomningarna och de största hoten mot ett friskt och levande Östersjön. Ökande sjöfart, undervattensbuller och utsläpp av miljögifter är andra stora hot. Hjälp oss i vårt arbete med att skydda Östersjöns unika växt och djurliv!

Senast ändrad 27/01/25

Stäng sök

Har du frågor?

Besök Frågor och svar om du har några frågor.

För press

Besök vårt pressrum där du hittar pressmeddelanden, debattartiklar, rapporter, pressbilder samt WWFs talespersoner.

Telefon pressjour: 08-54657500
E-mail: press@wwf.se