Rapporten visar att storleken på bestånden av undersökta ryggradsdjur minskat med i snitt 73 %, mellan 1970 och 2022. Siffran är oförändrad sedan den förra rapporten 2024, men det beror inte på att läget har stabiliserats. Tvärtom visar den nya mätningen en ihållande minskning sedan 1970, och det finns inga tecken på att förlusterna har avtagit under de senaste åren. Att trenden är så konsekvent, även nu när nya data lagts till, visar med ännu större tillförlitlighet hur stora förlusterna är.
Livet på land, i sötvatten och hav
Läget ser olika ut för arter som finns på land, i sötvatten och i havet. Hos landlevande ryggradsdjur – till exempel i skogar, gräsmarker och öknar – har populationsstorlekarna minskat med i snitt 69 % . Den främsta orsaken till nedgången är att arternas naturliga livsmiljöer försämrats, såsom förlust av världens skogar.
Den största nedgången syns i sötvatten, det vill säga i floder, sjöar, våtmarker och vattendrag, där populationsstorlekarna minskat med hela 85 %. Arterna här påverkas av bland annat föroreningar, överfiske och förlust av livsmiljöer, liksom vattenkraft och annat som förändrar vattendragens naturliga flöden.
I det djupa blå – i havet – har de undersökta populationerna minskat med i snitt 59 %. Att nedgången inte är riktigt lika kraftig som i sötvatten och på land, beror på att många fiskarter har gynnats av bättre förvaltning av fisket, starkare regelverk och utvecklad övervakning och rapportering. Samtidigt är trenden fortsatt negativ för många marina arter och läget är allvarligt för till exempel hajar och rockor.
Läs mer om Living Planet Report