Öka kunskap
Biotopia och Upplandstiftelsen har tillsammans utvecklat Biotopias återkommande rovdjursutställning och genomfört kunskapshöjande aktiviteter om rovdjurens roll i våra ekosystem.
– I vårt län finns det numera både varg och lo, samtidigt som vi regelbundet har besök av björn och järv. Med den här satsningen ville vi väcka nyfiken för de stora rovdjuren och förmedla faktabaserad kunskap till en bredare målgrupp, säger Sara Beckman från Upplandstiftelsen.
Målet var att nå många olika målgrupper med anpassade aktiviteter (utställningar, föreläsningar, utflykter och pedagogiskt material) och faktabaserad information. Under rovdjurskvällar kunde man träffa landets främsta rovdjursforskare och ta del av det senaste på området. Projektet riktade sig till både skolor, SFI-grupper och bredare allmänhet.
På Biotopia utvecklades även en återkommande rovdjursutställning och flera nya pedagogiska satsningar togs fram, bland annat djurfilmer, spårutflykter, rovdjurslådor och ett särskilt djurhäfte för SFI-studerande.
– I dagsläget finns det ingen aktör som jobbar med ett helhetsgrepp för att bemöta rovdjursrädsla i Uppsala län. Det här projektet är ett sätt att jobba proaktivt – tillsammans tar vi oss an tema stora rovdjur och visar på vägar till samexistens, säger Sara Beckman från Upplandstiftelsen.
En viktig del av projektet har varit samarbetet med forskare och länsstyrelsen, vilket bidrog med aktuell forskning och faktainnehåll till både utställningar och föreläsningar.
Erfarenheterna från projektet visar att kombinationen av olika aktiviteter gjorde det möjligt att både förmedla fördjupad kunskap om rovdjur och inspirera fler människor att känna trygghet och nyfikenhet inför naturen.
Projektet nådde:
- 355 vuxna och 109 barn genom aktiviteter.
- 53 920 personer har besökt Biotopia under rovdjursutställingsperioderna
- 596 elever i 36 grupper från förskoleklass, grundskola och gymnasium.
- 230 SFI-studerande från 14 grupper
- Livesända föreläsningar med forskare nådde nästan 10 000 visningar
Lär dig mer om rovdjur:
- Lodjuret – rovdjur, favoritdjur, problemdjur, eller vad? (Youtube) med Henrik Andrén
- Lär dig mer om vargar med Camilla Wikenros
- Lär dig mer om järv med Malin Aronsson
- Lär dig mer om lodjur med Emil V Nilsson.
- The Diet of the Swedish Wolves Cecilia di Bernardi (SLU)
- Björnkväll med Sara Wennerqvist
- Varg och lodjur i länet – inventering, metoder och aktuell status med Anders Johannesson
Fyra filmer med rovdjursmöten:
Faktahäfte om rovdjur för grundskola och SFI:
Senast ändrad 09/06/26







