Panda äter bambu

talespersoner

Kontakt

WWFs talespersoner bidrar gärna med kunskap och kommentarer kring många natur- och miljöfrågor. Om du inte får tag i personen du söker, kontakta WWFs pressteam.

Ledning

Håkan_DSC1505_1024x655

Håkan Wirtén

Generalsekreterare

08-624 74 02

0705-654 515

Mer om mig
peter_dsc1756-1024×655

Peter Westman

Biträdande Generalsekreterare

08-624 74 31

076-837 80 59

peter.westman@wwf.se

Mer om mig
daniel_dsc1855_1024x655
Gunilla2_fotoSagaSandin_1024x655

Gunilla Elsässer

Chef mat, klimat och energi.

08-624 74 22

070 712 93 26

gunilla.elsasser@wwf.se

Mer om mig
IMG_6340_FotoSagaSandin-WWF_1024x655
Vicki-Lee-Wallgren_avdelningschef-skog-och-vatten-WWF-Foto-Marie-von-Zeipel-WWF_HR_1024x655

Vicki Lee Wallgren

Chef skog och arter (biologisk mångfald, Living Planet Report mm)

08-546 575 12

070-408 90 40

Vicki.Lee.Wallgren@wwf.se

Mer om mig
asa_raunung_utomhus_1024x655

Experter inom natur, miljö och samhälle

Allan Carlson

Allan Carlson

WWFs talesperson Afrika, tjuvjakt och biologisk mångfald

08-624 74 34

070-220 38 11

allan.carlson@wwf.se

Mer om mig
Anders Alm, Östersjöexpert

Anders Alm

Östersjöexpert, WWF

072-501 04 87

anders.alm@wwf.se

Mer om mig
Anna Richert Matexpert

Anna Richert

Ansvarig för matfrågor och Köttguiden, WWF

08-546 57 549

070-637 68 78

anna.richert@wwf.se

Mer om mig
Carina_Borgstrom-Hansson_385_0334

Carina Borgström-Hansson

Expert på ekologiska fotavtryck

070-885 51 85

carina.borgstrom-hansson@wwf.se

Mer om mig
Inger Näslund, Havs- och fiskefrågor

Inger Näslund

Expert på havs- och fiskefrågor

08-624 74 09

070-105 30 57

inger.naslund@wwf.se

Mer om mig
Karin Glaumann, fiskeexpert
Linda Berglund, Senior rådgivare, svensk skog
Lovisa Hagberg, Miljöpolicyansvarig
Magnus Emfel, Expert Hållbar ekonomi
Margareta Renström, Expert Marknadspåverkan (bland annat palmolja, soja)

Margareta Renström

Expert Marknadspåverkan (bland annat palmolja, soja)

08-546 57 505

070-755 16 60

margareta.renstrom@wwf.se

Mer om mig
Mats Forslund, Expert Handel med hotade arter

Mats Forslund

Expert Handel med hotade arter

0226-700 50

070-399 81 63

mats.forslund@wwf.se

Mer om mig
Mattias de Woul
Ola Hansén, senior rådgivare hållbar energi och klimat

Ola Hansén

Senior rådgivare hållbar energi och klimat

070-280 80 33

ola.hansen@wwf.se

Mer om mig
Ola Jennersten Expert, biologisk mångfald, tiger, internationell naturvård

Ola Jennersten

Expert på biologisk mångfald, tiger och internationell naturvård

08-624 74 32

070-555 14 02

ola.jennersten@wwf.se

Mer om mig
Olle Forshed

Olle Forshed

Regnskog och tropiskt skogsbruk

08-624 74 31

olle.forshed@wwf.se

Mer om mig
Per Larsson, Expert Skog och handel med träprodukter

Per Larsson

Expert Skog och handel med träprodukter

08-624 74 31

070-111 22 33

per.larsson@wwf.se

Mer om mig
Sabina Andrén, Expert hållbara städer

Sabina Andrén

Programsamordnare One Planet Cities

08-515 11 452

070-34 05 137

sabina.andren@wwf.se

Mer om mig
Sandra Jönsson, Expert Fjällräv
Stefan Henningsson, Expert Klimatinnovationer

Stefan Henningsson

Expert Klimatinnovationer

070-579 92 91

stefan.henningsson@wwf.se

Mer om mig
Tom Arnbom, Expert Arktis, Hav och Arter

WWF Magasin

Stäng sök

Har du frågor?

Besök kontakt.wwf.se tills vidare om du har några frågor.

För press

Besök vårt pressrum där du hittar pressmeddelanden, debattartiklar, rapporter, pressbilder samt WWFs talespersoner.