Panda äter bambu

talespersoner

Kontakt

WWFs talespersoner bidrar gärna med kunskap och kommentarer kring många natur- och miljöfrågor. Om du inte får tag i personen du söker, kontakta WWFs pressteam:

Kontakt: 08-546 57 500, press@wwf.se 

Ledning

Håkan_DSC1505_1024x655

Håkan Wirtén

Generalsekreterare

08-624 74 02

0705-654 515

Mer om mig
peter_dsc1756-1024×655

Peter Westman

Biträdande Generalsekreterare

08-624 74 31

076-837 80 59

peter.westman@wwf.se

Mer om mig
daniel_dsc1855_1024x655

Daniel Robertsson

Chef Samhälls- & Näringslivsutveckling

08-624 74 16

072-511 03 53

daniel.robertsson@wwf.se

Mer om mig
Gunilla2_fotoSagaSandin_1024x655

Gunilla Elsässer

Chef mat, klimat och energi.

08-624 74 22

070 712 93 26

gunilla.elsasser@wwf.se

Mer om mig
Lisbeth Larsson
Vicki-Lee-Wallgren_avdelningschef-skog-och-vatten-WWF-Foto-Marie-von-Zeipel-WWF_HR_1024x655

Vicki Lee Wallgren

Chef skog och arter (biologisk mångfald, Living Planet Report mm)

08-546 575 12

070-408 90 40

Vicki.Lee.Wallgren@wwf.se

Mer om mig
mattias 2

Mattias de Woul

Ställföreträdande Chef vattenmiljö

+46854657513

Mattias.deWoul@wwf.se

Experter inom natur, miljö och samhälle

Allan Carlson

Allan Carlson

WWFs talesperson Afrika, tjuvjakt och biologisk mångfald

08-624 74 34

070-220 38 11

allan.carlson@wwf.se

Mer om mig
Anna Richert
Carina_Borgstrom-Hansson_385_0334

Carina Borgström-Hansson

Expert på ekologiska fotavtryck

070-885 51 85

carina.borgstrom-hansson@wwf.se

Mer om mig
Inger_N_talespersoner_1024x655

Inger Näslund

Expert på havs- och fiskefrågor

08-624 74 09

070-105 30 57

inger.naslund@wwf.se

Mer om mig
Karin Glaumann, fiskeexpert
Linda_B_talespersoner_1024x655
Lovisa_talespersoner_1024x655
Magnus Emfel
Margareta Renström

Margareta Renström

Expert Marknadspåverkan (bland annat palmolja, soja)

08-546 57 505

070-755 16 60

margareta.renstrom@wwf.se

Mer om mig
Mats_F_talespersoner_1024x655

Mats Forslund

Expert Handel med hotade arter

0226-700 50

070-399 81 63

mats.forslund@wwf.se

Mer om mig
Metta

Metta Wiese

Expert Hav och vatten

+4686247412

Metta.Wiese@wwf.se

MettaWiese

Ola_H_talespersoner_1024x655

Ola Hansén

Senior rådgivare hållbar energi och klimat

070-280 80 33

ola.hansen@wwf.se

Mer om mig
Ola_J_talespersoner_1024x655

Ola Jennersten

Expert på biologisk mångfald, tiger och internationell naturvård

08-624 74 32

070-555 14 02

ola.jennersten@wwf.se

Mer om mig
Olle Forshed
Per_L_talespersoner_1024x655

Per Larsson

Expert Skog och handel med träprodukter

08-624 74 24

070-9611752

per.larsson@wwf.se

Mer om mig
Sabina_A_talespersoner_1024x655

Sabina Andrén

Programsamordnare One Planet Cities

08-515 11 452

070-34 05 137

sabina.andren@wwf.se

Mer om mig
Sandra Jönsson, Expert Fjällräv
Tom Arnbom
Louise Carlsson

Louise Carlsson

louise.carlsson@wwf.se

WWF Magasin

Senast ändrad: 2019-11-22

Stäng sök

Har du frågor?

Besök kontakt.wwf.se om du har några frågor.

För press

Besök vårt pressrum där du hittar pressmeddelanden, debattartiklar, rapporter, pressbilder samt WWFs talespersoner.

Telefon pressjour: 08-54657500
E-mail: press@wwf.se