Gå till huvudinnehållet

talespersoner

Kontakt

WWFs talespersoner bidrar gärna med kunskap och kommentarer kring många natur- och miljöfrågor. Om du inte får tag i personen du söker, kontakta WWFs pressteam:

Kontakt: 08-546 57 500, press@wwf.se 

Experter inom natur, miljö och samhälle

Anna Richert
IMG_0172
Carina_Borgstrom-Hansson_385_0334

Carina Borgström-Hansson

Senior rådgivare/expert ekologiska fotavtryck & städer

070-885 51 85

carina.borgstrom-hansson@wwf.se

@CarinaWWF

Mer om mig
IMG_0720

David Mjureke

Senior rådgivare klimat & energi

08-515 11 464

070-81 49 976

david.mjureke@wwf.se

Mer om mig
Inger Melander, WWF
Jenny Jewert

Jenny Jewert

Expert hållbart jordbruk & jordbrukspolitik

08-515 114 86

073-642 32 02

jenny.jewert@wwf.se

jennyjewert

Mer om mig
karin-glaumann-1.jpeg
Linda Berglund, biträdande avdelningschef med fokus på svenska frågor

Linda Berglund

Tillförordnad chef Skog & Arter

08-546 575 04

073-274 42 88

linda.berglund@wwf.se

Mer om mig
Inger Näslund

Inger Näslund

Senior rådgivare hav & fiske

08-624 74 09

070-105 30 57

inger.naslund@wwf.se

Mer om mig
louise-carlsson_pressbild_05_foto-saga-sandin-wwf

Louise Carlsson

Expert biologisk mångfald, tiger & Asien

070-603 84 64

louise.carlsson@wwf.se

Mer om mig
Magnus Emfel
Metta

Metta Wiese

Expert havsplanering & förvaltning (föräldraledig)

08-624 74 12

Metta.Wiese@wwf.se

MettaWiese

Mer om mig
Olle Forshed

Olle Forshed

Expert regnskog & tropiskt skogsbruk

08-546 575 06

070-215 36 43

olle.forshed@wwf.se

Mer om mig
Per Larsson, Expert Skog och handel med träprodukter
Peter Robertnz, senior rådgivare skog

Peter Roberntz

Senior rådgivare skog

073-342 32 27

peter.roberntz@wwf.se

Mer om mig
sabinaandrnfotosagas.jpg
Tom Arnbom
Yvonne_Blombäck

Yvonne Blombäck

Expert kust- & skärgårdsmiljöer

070-797 76 20

yvonne.blomback@wwf.se

YvonneTvittrar

Mer om mig
Åsa Fahlman2_fotoWWF

Åsa Fahlman

Artexpert och veterinär (inte i tjänst)

073-6825640

asa.fahlman@wwf.se

Mer om mig

WWF Magasin

Dela gärna:

Senast ändrad 17/08/22

Stäng sök

Har du frågor?

Besök kontakt.wwf.se om du har några frågor.

För press

Besök vårt pressrum där du hittar pressmeddelanden, debattartiklar, rapporter, pressbilder samt WWFs talespersoner.

Telefon pressjour: 08-54657500
E-mail: press@wwf.se