Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Elefant


 

Det finns tre elefantarter- den asiatiska elefanten (Elephas maximus) som

forskarna betraktar som "akut hotad", och den afrikanska savannelefanten (Loxodonta africana) som betraktas som "hotad" och den afrikanska skogselefanten(Loxodonta cyclotis) som betraktas som hotad.

 

Den afrikanska savannelefanten är världens största, landlevande däggdjur. Fullvuxna hannar kan väga över sex ton, men numera är det sällsynt.

 

De afrikanska elefanterna

Den afrikanska savannelefanten lever i sociala grupper organiserade runt honor och deras kalvar. Varje familjegrupp består av cirka 10 individer, men ofta håller flera familjegrupper ihop och bildar så kallade klaner, bestående av 6-70 individer som leds av en stor hona. Afrikanska  skogselefanter lever i mycket mindre grupper.

Hanarna bildar ibland små, tillfälliga grupper, men annars vandrar de vanligtvis ensamma, och ansluter sig bara till hongrupperna när någon hona är brunstig. Honorna föder en unge med 2,5 till 9 års mellanrum och är fertila upp till 55-60 års ålder.

De afrikanska elefanterna är mer talrik än den asiatiska men de har på grund av tjuvjakten efter elfenben minskat dramatiskt i antal. Från över 1,3 miljoner djur under sent 1970-tal till ungefär 500 000 idag. Vissa elefantpopulationer, speciellt i södra Afrika har visat tecken på återhämtning under de senaste tio åren, men fortfarande återstår flera hot mot den afrikanska elefanten.


 


Savannelefant.  

 

Den asiatiska elefanten - akut hotad

Den asiatiska elefanten är mindre än den afrikanska och är lever uteslutande i skogen. Där lever de i grupper om 3 till 40 individer bestående av honor och deras ungar. Flera grupper bildar större klaner, där individerna är besläktade med varandra.
Den asiatiska elefanten är lätt att tämja, och används i Sydöstra Asien som arbetsdjur.

Det finns idag uppskattningsvis högst 50 000 viltlevande asiatiska elefanter kvar. De lever i isolerade områden i Indien, på Melackahalvön, Sri Lanka, Sumatra, Borneo, Burma, Thailand, Vietnam och på Andamanöarna i Bengaliska viken, öster om Indien.

 

Hotet mot elefanterna

Tjuvjakten för elfenben är fortfarande ett stort hot, men också konflikten om utrymme, bl a ifråga om elefanternas åverkan på åkermark hotar dem. Generellt sett blir denna konflikt allt starkare mellan människor och allt vilt i Afrika och Asien. Nuförtiden dödar människor elefanter oftare i vad de uppfattar som självförsvar än för betarnas skull. Arbete med att lösa den konflikten är det viktigaste för båda elefantarternas framtid på jorden.

 

Finns det några internationella lagar som skyddar elefanterna?

Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora -förkortas CITES (Konventionen om internationell handel med hotade arter av vilda växter och djur), reglerar införsel och utförsel av djur och växter mellan länder. Läs om elefanten och hur beslut togs om handeln med elfenben vid det senaste stora CITES-mötet 2007.  

Senast uppdaterad 2011-03-10
Vad gör WWF
WWF jobbar med flera projekt i många länder, bland annat i Bhutan, Indien, Indonesien, Kina, Nepal, Thailand och Vietnam för den asiatiska elefanten, och i dom flesta länder i Afrika, för att skydda elefanterna.

Exempel på projekt är upprättandet av skyddsområden för djuren, påverkan av regeringar för elefanternas sak, information och utbildning av lokalbefolkningen, stöd till forskning om elefanterna, TRAFFIC - Trade Records Analysis of Flora and Fauna, dvs ett nätverk med syfte att kartlägga handeln med djur och växter, att bevaka att överenskommelserna i CITES följs och att stoppa den illegala handeln.

Vad kan man själv göra?
En bra åtgärd är att ta tag i äventyret och turista i nationalparker och reservat där det finns elefanter. Gör detta på så sätt att lokalbefolkningen tjänar pengar på det - till exempel bo på lokalt drivna lodger och hotell och använd lokala guider. Kan man inte åka till elefantländer kan man stödja WWFs arbete som hanterar alla dom komplicerade faktorer som påverkar elefantens framtid.

Afrikans savannelefant Foto: WWF 

 

Karta här finns elefanter i Afrika

 

VARNING!
Det är viktigt att även fortsättningsvis vara på sin vakt mot elfenbensprodukter. Elefenbensprodukter är förbjudet. Acceptera aldrig att en affär har sådana produkter i sitt sortiment!
LÄS MER
WWFs African Elephant Programme