WWF



 
 
Kontakt
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals Slott
170 81 Solna
Tel: 08-624 74 00
PG: 90 1974-6
BG: 90 1-9746

Stoppa den globala uppvärmningen – rädda klimatet



Earth Hour 2010 – släck för en ljusare framtid

Lördagen den 27 mars 2010 klockan 20.30 genomförs världens största klimatmanifestation. Genom en enkel handling – att släcka ljuset under  en timme – visar du ditt stöd för klimatet och uppmanar samtidigt världens makthavare att agera i klimatfrågan. Delta i Earth Hour och var en del av lösningen.

Earth Hour 2010 anmäl dig nu

WWFs slutkommentar till klimatförhandlingarna
Klimatmötet i Köpenhamn – samlingssida

 

Klimat: Samhälle och politik

WWF arbetar på bred politisk front för att bromsa den globala uppvärmningen och rädda klimatet.
 
 

Klimat: Företag och näringsliv

WWF samarbetar med många olika företag för att få dem att verka för en hållbar utveckling och bidra till ett bättre klimat.
 
 
 


Klimat: Fältarbete och forskning

En viktig del i WWFs klimatarbete är forskning och fältarbete, ofta sker det i samarbete med lokalbefolkningen.
 
 


Klimat: Privatpersoner och skola
WWF behöver folkets stöd för att lösa den klimatutmaning som vi alla står inför. Bli mer klimatsmart och bidra till ett bättre klimat! 
 
 
 
 
  

 

 

 

 

Bidra till ett bättre klimat

På Minplanet.se får du handfasta tips på hur du kan leva mer klimatsmart.

Läs de senaste miljönyheterna och reportage om vad som händer inom mat, mode, upplevelser och resor. Du kan även testa dig i klimatsmart-kalkylatorn!

 

 

Kontakt

Har du frågor om klimatet, 
lösningarna och WWFs arbete?

Barbara Evaeus
Klimatkommunikatör
Världsnaturfonden WWF