Idag tros omkring 60 procent av alla världens snöleoparder leva i Kina, men mer exakt kunskap om populationen saknas. Sedan flera år tillbaka arbetar WWF med att få Kina att göra en heltäckande inventering av snöleoparder, deras livsmiljö och hot, för att på bästa sätt kunna skydda den hotade arten. Det är ett arbete som delvis finansierats av WWF Sverige sedan 2021.
WWF har utarbetat metoder som testats i fält i Qilianbergen och Giant Panda National Park. Under 2024 har resultat inkommit från Zhangyeområdet i Qilianberget där WWF Kina letat spår och satt upp kameror. Från 175 viltkameror har 1 755 foton och filmer på snöleoparder sorterats ut. Med hjälp av de unika mönstren på snöleopardernas päls har 92 individer kunnat identifieras. Den slutliga siffran för hela området är dock ännu inte fastställd.
Under 2024 har WWF tillsammans med lokala myndigheter och universitet även undersökt hur mycket lämplig livsmiljö som återstår för snöleoparderna i Zhangye-området. Siffran uppskattas till 13 432 kvadratkilometer, varav drygt hälften är skyddat område. Man identifierade också nio kärnområden med 10 potentiella ekologiska korridorer. De skapar en sammanhängande passage mellan olika naturområden.